?????????????????????????????????????????????????????????

Učíme se jezdit na kole

Snad každý rodič si přeje, aby jeho dítko trávilo čas na čerstvém vzduchu a pohybem. Nejlépe, aniž by k tomu svou ratolest musel nějak nutit. Ideální je jízda na kole, oblíbená sportovní aktivita, kterou může společně podnikat celá rodina, rodiče i děti, a užívat si tak pohybu na čerstvém vzduchu, radost a nabytou svobodu. Cyklostezek je u nás celá řada a tak nic nebrání výletům. Stačí jediné – naučit své dítě jezdit na kole. Jak ale na to?

Neděste se, vůbec to nemusí být takový oříšek, jak by se na první pohled mohlo zdát. Správná doba, kdy s učením začít, neexistuje, každé dítě je jiné, a tak záleží na Vašem uvážení a umění odhadnout motorické schopnosti Vašeho potomka. Aby se celý proces obešel bez nervů, přesvědčování, vyhrožování, náročného pobíhání za kolem, přidržování sedla, roztláčení a dalších podobných úkonů, můžete si to nejen Vy, ale i Vaše dítě značně ulehčit. Před samotnou jízdou na kole je dobré začít s tříkolkou a odrážedlem. Jízda na kole pak půjde dětem výrazně snadněji. Dětské tříkolky se hodí už pro děti od 10 měsíců, vybaveny jsou řadou bezpečnostních prvků, jsou pevné a stabilní. Dítě se s nimi naučí udržovat rovnováhu, díky šlapkám si osvojí pohyb podobný kolu – a to je první důležitý krok.

odrážedloPokud tuto základní techniku dítě zvládne, pak je ten pravý čas na cyklo odrážedlo. Tento dopravní prostředek podobný klasickému kolu vypiluje jeho schopnosti rovnováhy k dokonalosti. Navíc ho bude ježdění opravdu bavit, dítě se stane pánem svého stroje. Najednou zažívá nový pocit, je mobilní, odráží se oběma nohama a jede tak daleko, kam jen to jen jde. Zlepší svou koordinaci, naučí se odhadovat vzdálenost, osvojí si základy řízení. A pak už je čas na dětské kolo. Vybírejte ho podle velikosti, nekupujte zbytečně velké s tím, že do něj dítě doroste. Na takovém totiž nedosáhne na zem a ztrácí tak pocit jistoty, dělá mu problém zastavení i rozjíždění a jízda na kole se mu tak s největší pravděpodobností rychle zprotiví. Přednost dejte kolu se zadní protišlapnou brzdou, která je pro dítě praktičtější než přední brzda. Dětská kola splňují bezpečnostní normy, mají ochranné prvky, které zabraňují poranění dítěte. Desetipalcová kola jsou určena pro nejmenší děti, větší, která jsou vybavena také přehazovačkami, zase využijí děti starší.

Nepodceňte bezpečnost jeho jízdy, helma je nutností! Nezapomeňte, že jízda na kole alespoň ze začátku zahrnuje také nějaký ten pád.