Vaše zdraví v těch nejlepších rukou

Naše zdraví je to nejcennější, co máme, proto bychom se měli spokojit vždy jen s tou nejkvalitnější péčí a neslevovat ze svých nároků. Kromě důkladného výběru lékařů je podstatné věnovat pozornost také výběru zdravotní pojišťovny. Zjistěte, kde bude vaše zdraví v těch nejideálnějších rukách! Zdravotní pojištění v České republice je ze zákona povinné, jednotlivé zdravotní pojišťovny se však liší nabídkou doprovodných akcí a přístupech ke klientům. Přestože mohou některé slevy vypadat mimořádně lákavě, měli byste se zapřemýšlet nad tím, jestli budou mít pro váš život z dlouhodobého hlediska význam. Především vybrat si kvalitní zdravotní pojišťovnu s atraktivními výhodami a zajištěnou péčí pro těhotné či maminky s dětmi v případě, že plánujete mateřství, je rozhodně rozumnější, než měnit tu stávající kvůli jednorázovému a celkem zanedbatelnému příspěvku na plavání.

Jakkoliv jsou tedy slevy samy o sobě slibné, neměly by být jediným rozhodovacím úsekem. Pokaždé si všímejte i jiných směrodatných ukazatelů, které vám napoví, kde bude starost o vaše zdraví v těch nejvyhovujících rukou. Které ukazatele to jsou?

  1. Důvěryhodnost, finanční stabilita a tradice. Zejména na těchto třech základech by měla být vybraná zdravotní pojišťovna postavená. A jak se takové hodnoty prověřují v praxi? Následující otázky vám pomohou s počáteční orientací a nebudete už tolik tápat. Jak je pojišťovna rozlehlá, resp. kolik eviduje pojištěnců? Jak si toto číslo stojí v porovnání s jinými pojišťovacími ústavy? Je ekonomicky vyrovnaná? Jak dlouho figuruje v oboru a jakou má tradici?
  2. Zjistěte si, jak rozsáhlou síť smluvních lékařů má pojišťovna v rámci kompletní republiky k dispozici, jinými slovy, s jakými lékaři má ve vašem regionu uzavřenou smlouvu. Nebudete pak muset čelit ne zcela příjemné situaci, kdy vám odmítne proplatit provedený výkon u lékaře-specialisty, jakého sice pravidelně navštěvujete, ale s nímž nemá uzavřený smluvní vztah. Vhodná dostupnost také spočívá v počtu kontaktních základen pojišťovny v jednotlivých krajích – to se bude hodit při řešení situací, které vyžadují osobní setkání.
  3. Nabídka bonusových programů. Zdravotní pojišťovny poskytují preventivní programy pro různé cílové skupiny – stačí se porozhlédnout, do kterých programů byste se vzhledem k vašim tužbám a životnímu stylu mohli začlenit. Přínosem je pak čerpání výhod využitelných právě pro vás, které ve svém důsledku mohou vést ke zvýhodnění péče o vaše zdraví.
  4. Slevy a další benefity. Pak je tu již zmíněná možnost využívat slevy u spřízněných obchodních partnerů zdravotní pojišťovny. Ty se mohou týkat například masáží, relaxačních zájezdů, fitness center, ale také pořizování sportovního vybavení, oblečení a dětské výbavy.
  5. Péče o zdraví, ale i něco navíc. Pokaždé je pohodlné, pokud se pojišťovna nezaměří pouze na zprostředkování základní lékařské péče, tedy na situace, kdy už je třeba řešit konkrétní nemoc nebo zdravotní omezení, ale může vám poskytnout i něco navíc. Například Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra ČR přišla s perfektním projektem Zdraví jako vášeň, který podporuje zdravý životní styl a zejména se angažuje v otázkách prevence, zdraví a kondice.

Změna zdravotní pojišťovny či setrvání u té stávající je důležité rozhodnutí s přímým dopadem na váš život a zdraví, proto byste měli k této věci přistupovat odpovědně a s rozmyslem. Dopřejte si čas, ale zároveň to zbytečně neodkládejte – nezapomeňte, že poslední termín pro podání přihlášky je 30. června 2015.