Vidíte špatně ve své koupelně? Na vině mohou být špatně zvolená svítidla

Osvětlení koupelny většinou není to, co bychom při jejím zařizování nebo rekonstrukci řešili jako prioritu. Jednoduše se vybere něco, co tam bude pasovat, dají se do toho nějaké žárovky a hurá v koupelně se svítí. Až teprve při běžném používání zjistíme, že někde nastala chyba.

Hlavní osvětlení většinou máme na stropě. Odtud dokáže svítit na celou plochu koupelny, nepřekáží a zabírá málo místa. Stropní koupelnová svítidla jsou vhodná do větších koupelen s doplněním dalších, menších svítidel. Často však bývají jediným zdrojem světla pro celou koupelnu a to nám může způsobovat ony zmiňované problémy a špatnou viditelnost v určitých situacích. Osvětlení od stropu sice stačí pro to, abychom se v klidu vysprchovali nebo si vyčistili zuby, někdy však potřebujeme více světla na určitých místech.

Nejčastěji se v koupelně potřebujeme s dobrým světlem dívat do zrcadla. Muži se u něj holí, dámy líčí a upravují a ke všem těmto činnostem je potřeba dobré a jasné světlo. A právě zde se může stát, že si sami naopak světlo stíníme, to když máme hlavní, stropní osvětlení, za zády. Vhodná jsou pro lepší světlo třeba nástěnná koupelnová svítidla namontovaná nad nebo vedle zrcadla, která pomohou s kvalitním osvětlením a tak i lepší viditelností. Musíme si však dát pozor, aby nás neoslňovala, proto při výběru dejte přednost těm s uzavřeným stínidlem. Nástěnné svítidlo lze umístit i dále od zrcadla a využít jeho dosah i na jiném místě, třeba u programování pračky.

V koupelně bychom se měli cítit příjemně. Od dob lázní a dlouhých koupelí utekla spousta času a dnes si místo relaxace ve vaně dáme spíše jen rychlou sprchu, ve spěchu vyčistíme zuby a už zase utíkáme za plněním povinností. Právě koupelna by ale měla být místem, kde si odpočineme a dopřejeme svému tělu možnost očisty i regenerace. Vana plná aromatické pěny, osvěžující sprcha nebo jen možnost najít si chvíli čas sami pro sebe a péči o své tělo. Dobře zvolená koupelnová svítidla nám v tom mohou pomoci a usnadnit každodenní využití koupelny i ony chvilky klidu a pohody.