Víte, jak často cvičit a posilovat?

Chodíte do posilovny každý den, dřete až do úmoru a pořád nemáte ideální postavu nebo se dokonce úbytek kilogramů zastavil? Může za tím být únava těla, nevhodné cvičení nebo nedostatek času na regeneraci. Víte, jak posilovat často, aby bylo vaše cvičení efektivní?

 

Záleží na druhu cvičení

Velmi důležitým měřítkem, které vám pomůže nastavit správnou frekvenci cvičení, je druh činnosti, které se věnujete. Pokud jezdíte na kole do práce nebo chodíte denně na procházku se psem, klidně můžete tuto činnost opakovat. Pokud však chodíte do posilovny nebo navštěvujete fitness klub, je důležité, aby mělo vaše tělo čas regenerovat. Ideální frekvence silového tréninku je zhruba 3 až 4 týdně.

 

Jak často sálové aktivity

Pokud máte raději cvičení ve skupině a rozhodli jste se využít výhod členství ve fitness klubu, tak si můžete vybrat oblíbené sálové lekce. Zařaďte je do svého cvičebního plánu ideálně dvakrát týdně. Posilování středu těla můžete i víckrát, případně lekce spinningu můžete až třikrát týdně.

 

Co dělat ve volnu

Ostatní dny, které se nevěnujete silovému tréninku a posilování, můžete věnovat kardio cvičení, které je možné dělat i denně. Mezi takové patří právě zmíněná jízda na kole, běh venku i na běžeckém páse a v neposlední řadě i cvičení na eliptickém trenažéru. Denně můžete cvičit jógu, cvičit pilates nebo se věnovat kruhovému tréninku.

 

Kdy a jak odpočívat

Odpočinek je stejně tak důležitý jako samotné cvičení. Věnujte mu proto pozornost. Pokud využijete členství ve fitness klubu, získáte velké výhody. Mezi nimi například možnost využít wellness zónu, ve které vaše tělo zregeneruje. Cvičení pak bude efektivnější a výsledky se dostaví mnohem dřív a intenzivněji než jste čekali.

 

Zeptejte se trenéra

Pokud máte vytvořený speciální plán cvičení od trenéra, můžete se ho zeptat, jak často byste měli cvičit a využívat jeho lekce. Někteří trenéři doporučují společné lekce například dvakrát týdně a dvakrát týdně cvičení sám. Je na vás, jaký je váš cíl, zda je to hubnutí, formování postavy anebo jen získání lepší kondice.

 

Posilování pro všechny

Nepotvrzeným mýtem, který se velmi rychle rozšířil, je také tvrzení, že pravidelné posilování je jen pro muže a ženy by se mu měly vyhnout. Opak je pravdou. Když začnete posilovat, tvoří se vám sice svaly, ale zároveň zpevňujete střed těla. Veškeré další cvičení pak bude mnohem víc efektivnější a vaše tělo bude méně unavené.