Víte, jak se od sebe liší jednotlivé typy matrací?

Spánkem trávíme podstatnou část svého života. Přibližně třetinu. Proto je potřeba si správně zvolit matraci, na které budeme spát. Víte, jaká kritéria by taková matrace měla splňovat a jaké vlastnosti jsou u ní žádoucí? Zásadní je samozřejmě materiál. Na trhu si můžete vybrat z matrací plněných latexem, polyuretanovou pěnou, studenou pěnou z líné pěny. Klasikou jsou pak pružinové matrace. Kterou si vybrat?

Směs latexu a kaučuku tvoří výplň takzvaných latexových matrací. Nevýhodou mírný latexový zápach, který se ale po několika dnech vytratí. Jejich výhodou je dobrá propustnost vzduchu i to, že jsou hypoalergenní (tedy s minimem alergických účinků). Polyuteranová pěna neboli PUR pěna tvoří tvrdší matrace. Jedná se o nenáročný a levný materiál. Tyto matrace jsou vhodné mimo jiné pro přistýlky v ložnicích.

S matrací z líné pěny se vyhnete proleženinám. Reaguje nejen na tlak, ale i na teplotu. Proto se vždy dokonale přizpůsobí vašemu tělu. Líná pěna se jen pomalu vrací do původní polohy, proto umožní vašim končetinám dostatečné prokrvení.

Matrace ze studené pěny vás potěší svojí pružností a elasticitou. Jedná se o tvrdé až středně tvrdé matrace. Její dobrá prodyšnost umožňuje lepší vyrovnávání tepelných rozdílů.

I tradiční pružinové matrace vám poskytnou komfort. Díky moderním výrobním postupům už nehrozí, že by pružiny z matrace neřízeně vystřelily jako v mnoha kreslených seriálech. Podkategorií pružinových matrací jsou matrace taštičkové, které mají pružiny v jednotlivých taštičkách.

Celá řada matrací je samozřejmě tvořena kombinací těchto materiálů, nebo nějakou jejich alternativou, jako jsou například matrace z bambusových vláken. Krom materiálu samozřejmě musíte při výběru matrace do své postele zohlednit i rozměry a cenu. U matrací však platí, že šetřit se nevyplácí. Záda máte jen jedny, tak jim dopřejte kvalitní odpočinek.