Vše, co musíte vědět o dopravním značení

Dopravní značení je naprosto nedílnou součástí veřejných komunikací po celém světě. Dokážete si ještě vůbec představit, že by z ničeho nic zmizelo? Ze silnic a dálnic by se rázem stala ničím neřízená džungle plná lidí bez špetky úcty k životu svému i druhých osob. Bohužel důležitost dopravních značek mnohdy nedoceňujeme a právě to se stalo hlavním impulzem pro sepsání tohoto článku, v němž si detailně popíšeme, jaké druhy vlastně rozlišujeme.

 

Dopravní značení a druhy, které rozlišujeme

  • vodorovné dopravní značení
  • svislé dopravní značení
  • speciální dopravní značení

Vodorovné dopravní značky jsou tím prvním, co při vjezdu na veřejnou komunikaci zaregistrujeme. Nachází se totiž přímo na vozovce. Hlavním úkolem dopravního značení vodorovného je informovat účastníky provozu o tom, v jakém jízdním pruhu se musejí držet, kde je potřeba zastavit, na kterých místech je možné odbočovat nebo předjíždět a účel plní samozřejmě také na parkovištích.

Svislé dopravní značky snad není potřeba nijak blíže představovat. Některé z vás jistě „straší“ už od chvíle úspěšného zdolání řidičských zkoušek. Dopravní značení tohoto typu nám v blízkosti pozemních komunikací udává zákazy, příkazy, výstrahy, důležité informace a také upravuje přednost. Jestli máte v tomto směru určité mezery, důrazně vám doporučujeme si doplnit vzdělání. V důsledku by vás totiž mohla neznalost opravdu hodně mrzet.

 

Speciální dopravní značení. Co si pod tím představit?

Speciální dopravní značky mají za úkol doplnit úkoly dopravního značení běžného tam, kde je potřeba důraznějšího zásahu. Když kupříkladu řidiči ignorují omezení rychlosti v blízkosti školky, přicházejí na řadu zpomalovací prahy. Ty už každého účastníka provozu donutí sundat nohu z plynu a řídit se předpisy. Pokud lidé parkují na soukromých parkovištích, pomohou zas parkovací zábrany.