Internet a děti: Kdy ratolesti pustit na síť a jak zajistit, aby byly v bezpečí?

Žijeme v informační a přetechnizované době. Jsme si toho vědomi a snažíme se děti uchránit od nesporných negativních dopadů všudypřítomné elektroniky. Na druhou stranu nechceme potomkům zavírat dveře do světa, protože world wide web nabízí nekonečnou porci zábavy a ničím neomezené informace. V neposlední řadě usnadňuje komunikaci a dává nám nové možnosti (multimediálního) vzdělávání. Jenomže nechte děti u prohlížeče o samotě – zanedlouho se mohou dostat tam, kde raději neklikáte ani vy.

 

Dozor rodičů jako základní kritérium bezpečného užívání internetu

Na síti sítí je nespočet stránek pro děti. Jsou plné her, písniček a pohádek. A není jediný důvod, proč by je měl rodič nejmenšímu uživateli odpírat – popravdě není příliš velký rozdíl mezi zapnutou televizí a dětským kanálem na YouTube. Oproti televiznímu vysílání se naopak nabízí mnohem rozmanitější výběr. Se svobodou však musí jít ruku v ruce zodpovědnost. Dítko se nesmí dostat na stránky ohrožující jeho mravní výchovu.

Ale co když dítě nemůžete u obrazovky hlídat non stop? Nevadí, škodlivý obsah (např. pornografii, weby s drastickým obsahem apod.) lze jednoduše odfiltrovat, a to bez ohledu na místo, ze kterého se uživatel připojuje. Služby jako OpenDNS fungují pro internet v Berouně, Praze či kterékoliv jiné město. Stačí nastavit jasná pravidla, přes která nejede vlak.

Další možnosti efektivního filtrování obsahu nabízí různé aplikace, najdete pod souhrnným názvem „rodičovský filtr“. Mnohdy jsou součástí antivirových balíčků a fungují poměrně dobře. Stoprocentní jistotu, že se vaše dítě nepohybuje na stránkách s nevhodným obsahem, vám bohužel nedá nikdo – na síti se neustále objevují nové weby, které ještě v databázích rodičovských filtrů nejsou.

 

Zrádné sociální sítě

Nejrozšířenější sociální síť na světě – Facebook – je v České republice přístupná až od 15 let. Přesto si profily s falešnými údaji zakládají i mnohem menší děti, které mnohdy sdílí citlivé informace a nezřídkakdy se stanou cílem kyberšikanátora. Odborníci z firmy EUROSIGNAL (poskytovatel internet Praha 1 a Střední Čechy) rodičům připomínají, aby ratolest na sociální sítě nepouštěli a starší děti poučili o rozumném chování. Především by je měli varovat před šířením osobních údajů a nevěrohodností či zavádějícím charakterem informací, jež se na webu vyskytují. Zdaleka ne vše, co se sdílí, je pravda.