Výlety po nových rozhlednách

Rozhledny patří mezi oblíbené turistické cíle a každý rok proto vznikají nové a nové. Které by vaší pozornosti neměly uniknout?

 

S dětmi bez obav

Jedni je milují a vyhledávají, druzí zůstávají nohama na zemi a výšek se bojí. Jisté je, že rozhledny patří k oblíbeným místům s vysokou návštěvností jak turistů s batohem na zádech, tak cyklistů a dalších lidí, kteří svůj volný čas chtějí trávit aktivně. Vypadají různě, některé jsou vhodné i pro vozíčkáře nebo ty, co nemají úplně skvělou kondici. Rozhledny milují i děti, pro které jsou prázdniny jedno velké dobrodružství a ke štěstí moc nepotřebují. Stačit jim bude školní batoh, který by jinak jen smutně ležel v koutě, do něj svačinu a pláštěnku a můžete vyrazit poznávat svět. Je zbytečné kupovat na každou aktivitu jiný batůžek nebo tašku. Batoh do školy můžete klidně nahradit třeba pohodlným městským batohem. Důležité je, abychom jistotu, že dětem  neničí záda. Tedy má ergonomicky tvarovaná záda, široké a nastavitelné ramenní popruhy a při chůzi nepřekáží v pohybu ani netáhne dítě dozadu. S batohem, který se pohodlně nese, pak není problém s dětmi vyrážet na výlety, a i s těmi nejmenšími lze na některé rozhledny pohodlně vyjít. Třeba jihomoravská rozhledna na Kobylím vrchu má spirálový tvar, po kterém lze pohodlně vyjít nebo vyjet až na vrchol. Ten je 7,5 metru nad zemí a když máte štěstí na počasí, dohlédnete až do Alp. Postavena byla v roce 2018 a za těch několik let si získala mezi návštěvníky skvělou pověst.

 

Zajímavé stavby

Spirálový tvar pro svou stavbu využili i u Lipna nad Vltavou, zdejší Stezka korunami stromů je ale přeci jen delší a na jejím vrcholu se ocitnete 40 metrů nad zemí. Ta není úplně nová, otevřena byla v roce 2012, ale o kousek vedle už najdete její mladší sestru. Rozhledna Hradišťský vrch je vysoká 30 metrů, byla otevřena v roce 2019 a jejím základem se stala pětilistá růže rodu Rožmberků. V Plzeňském kraji vás zaujme rozhledna Chalupská Štěpánka z roku 2021, která je na malém kopci v nadmořské výšce 413 metrů a cestu k ní tak pohodlně zvládnou i děti. Pokud budete na druhém konci republiky, na Opavsku hledejte rozhlednu Halašku, která měří 30 metrů a má skleněnou střechu s výhledem na nebe.

Rozhleden, starých i nových, u nás máme opravdu mnoho a stále vznikají další. Výhledy z nich bývají okouzlující a nezapomenutelné pro děti i dospělé.