Zájem o nákup zlatých mincí enormně narůstá! Proč je výhodné vložit své volné prostředky do zlata?

Potřebujete někam uložit finance, které máte navíc, ale nemůžete si vybrat z nabízených bankovních produktů? Finanční trh nabízí různé možnosti zhodnocení peněz. Jedním z nich je třeba nákup cenný papírů. Pokud rozumíte akciím a dluhopisům, pak to můžete zkusit. Pro úplné laiky je to však trochu riskantní záležitost, při které mohou přijít o velké částky. Většina lidí tak raději volí spolehlivější produkty, kterými jsou různé druhy spoření. Ty vám zajistí bezpečnou úsporu vašich prostředků, ale na druhou stranu zde peníze prakticky nezhodnotíte. Zaručeně bezpečnou úschovu peněz nabízí nákup investičního zlata. Pojďte se podívat, v čem spočívají benefity této komodity.

 

Kdo může investovat do zlata

Nákup zlata nikdy nebyl dostupnější. Dříve si tento luxus mohli dovolit prakticky jen velmi zámožní lidé. Dnešní doba je naštěstí jiná v tom, že se hledají alternativy, které mohou využít i ti, co nedisponují miliony korun, ale přeci jen mají nějaké ty volné prostředky k investování. Touto alternativou jsou zlaté mince. Ty se totiž vyrábějí v různých provedeních, která se liší velikostí a hmotností. Díky této variabilitě je tedy možné zakoupit levnější mince a bezpečně tak uchovat své prostředky na dlouhou dobu. Dobrou zprávou a motivací, proč investoři nakupují zlaté slitky, je mimo jiné jejich jednoduché pořízení. Mince i cihličky je totiž dnes možné zakoupit snadno ve specializovaném obchodě na internetu.

 

Zapomeňte na inflaci i DPH

Zlato má dvě ohromné výhody oproti jiným komoditám. Za prvé nepodléhá inflaci. Pokud tedy chcete uložit své peníze někam, kde nebudou kvůli inflaci ztrácet na hodnotě, pak jsou zlaté slitky a mince ideální volbou. Kvůli inflaci totiž peníze ztrácí postupem času svou cenu, kdežto zlato si svou hodnotu uchová v čase stále stejnou. Druhým zásadním benefitem je osvobození od DPH. Nákup zlata je velmi lákavý, jelikož se při jeho pořízení vyhnete 21% dani, což není zrovna zanedbatelná částka.

Jste-li navíc fyzická osoba a vámi nakupované mince splňují podmínky stanovené zákonem o dani z přidané hodnoty, netýká se vás v takovém případě ani daň z příjmu. Mezi tyto podmínky patří například stanovená minimální ryzost daného slitku, datum vyřazení z oběhu po roce 1800 a limit prodejní ceny, která může být vyšší maximálně o 80 % než tržní hodnota zlata obsaženého v těchto mincích.

 

Zlaté versus stříbrné slitky

Někoho by mohlo napadnout, že levnější variantou zlata je stříbro, tak proč neinvestovat do něj, když nedisponujete velkým jměním. Nenechte se ale zmást. Jelikož se na nákup stříbrných slitků nevztahuje daňová úleva, zaplatili byste při jeho pořízení poměrně vysokou částku za DPH. Z toho důvodu poptávka po této komoditě v posledních letech klesá. Většina investorů tak raději volí právě zlaté mince nebo cihličky, které jim zajistí v tomto směru úsporu. Investování do zlata se rozhodně vyplatí více, i když se jedná o dražší kov. Nezaplatíte totiž navíc nic, pouze reálnou prodejní cenu daného slitku.

 

Přidaná hodnota pro sběratele

Nejen výše zmíněnými výhodami, kterými jsou osvobození od DPH a boj s inflací, se mohou zlaté mince pyšnit. Kromě investiční hodnoty mají některé z těchto artiklů cenu také sběratelskou. Patří mezi ně zlaté dukáty, jejichž výroba je značně omezená a jsou tak vzácnější. Poptávka roste především po tzv. svatováclavských dukátech, jež jsou vyráběny dle tradičních parametrů, které nastavil již před velmi dávnou dobou český král Karel IV. Takový kousek prostě nesmí chybět ve sbírce žádného vášnivého sběratele mincí.