Zážitkové lety STÍHAČKOU? Přečtěte si, s čím se létá doopravdy!

Pokud hledáte nové nevšední zážitky, a navíc milujete létání, jistě jste již někde narazili na nabídku letu se „stíhačkou“. Uvozovky jsou zcela na místě, protože se ve skutečnosti jedná o stroje úplné jiné kategorie. Jak se věci mají a proč let stojí za to absolvovat i navzdory tomu, že letouny mají do opravdových stíhaček na míle daleko, nám prozradili odborníci z letecké školy Blue Sky Service.

 

Žádná stíhačka, ale Delfín!

Věc se má následovně. Nabídka zní „let stíhačkou“ a v hlavní roli je letoun L 29 zvaný Delfín. Některé letecké školy stroj záměrně prezentují jako stíhací, ale ve skutečnosti jde o cvičný proudový letoun. Letecká škola Blue Sky Service však věci nazývá pravými jmény.

Cvičné proudové letouny byly (a některé jsou doposud) používány v rámci komplexního výcviku stíhacích, bombardovacích a průzkumných pilotů. Jednalo se o jakýsi předstupeň pro opravdové bojové letouny. K nejznámějším typům patří L 29 Delfín, L39 Albatros, Iskra, Galeb či Hawk 100 a další.

Příkladem lehkého bitevníků mohou být cvičné letouny a letouny L 159 a L 159 Alca. Do kategorie čistokrevných stíhaček patří podzvukové a nadzvukové stroje, jako jsou MIG 21, F 22, Gripen a Mirage.

Většina letounů určených pro skutečný boj má jen jedno místo a jen některé disponují dalším sedadlem pro operátora zbraňových systémů (konkrétně např. F 14). Takže až se někde dočtete o letu stíhačkou, vězte, že ve skutečnosti poletíte s cvičným proudovým letounem. Ledaže byste zavítali do zámoří nebo do Ruska a utratili spoustu peněz za let v cvičném bojovém letounu.

 

Nevšední let, na který budete vzpomínat ještě dlouho

Ale nemusíte zoufat, protože i zážitkové lety letounem L 29 nepatří k nezapomenutelným momentům. S maximální rychlostí 820 km/h a dostupem 11 500 m jde o vskutku pozoruhodné stroje. Však také dobyly svět.

Proletět se v nich můžete i vy, a to prostřednictvím Blue Sky Service. A třeba vás létání chytne natolik, že nakonec absolvujete i letecký výcvik a stanete se pilotem z povolání.