Zbavte se zlozvyků jednou provždy!

Jaro je prostor pro nové začátky a my díky situaci, která nám uzavřela nejen kina a diskotéky, ale v podstatě utnula veškerý společenský život i omezila rodinné kruhy, máme více než kdykoliv jindy čas, věnovat se pouze sami sobě. Pojďme tedy tuto dobu využít a zlepšeme se. Zbavme se třeba těch zvyků, které nás trápí. Ať je to již okusování nehtů, noční přejídání se či dloubání v nose.

 

Jak na to přinášíme v 5-ti krocích.

  • Uvědomění se a chtít to změnit

To je velmi důležitý začátek a klíč ke všemu. Všechny tyto negativní zvyky děláme automaticky bez naší pozornosti. Navíc zlozvyk musí opravdu také vadit nám a my jsme ti, kteří se ho chtějí skutečně zbavit.

  • Proč to dělám?

Položili jste si někdy tuto důležitou otázku? Z nudy, smutku, či se vám opakuje občas v životě nějaká situace, která tuto potřebu postupně vyvolá. A vy tak dostanete touhu si nějak ulevit. Je to jistý pocit uspokojení, nebo zadostiučinění.

  • Chyť mě, když to dokážeš

Všichni víme, že je pro nás velmi nepříjemné, když nás rodina či přátelé na negace upozorňují, až nás tím mnohdy uráží. Bohužel tady však budeme potřebovat jejich pomoc, protože je prakticky nemožné být vědomým celý den. Není to pouze o pevné vůli, ale o výdrži a realistickém náhledu, že několikaletého problému se nezbavíte hned.

  • Sledujte svůj progres

Ať si již budete psán nějaký deník či stačí jen poznámka do aplikace v mobilu, uvidíte i v těžkých chvílích, jak moc se posunujete v před a co již máte za sebou. Nebo vyhodnotíte, co na vás v danou chvíli dobře působilo, co pomohlo.

  • Dejte si odměnu, nebo si najděte příjemnější variantu

Pokud jste například kafař a kvůli deseti hrnků kávy denně zdvihá váš lékař varovný prst, ale s jejím pitím přestat nechcete.Můžete si díky novému uvědomělému náhledu pozměnit vztah k sobě a z pití černého moku udělat rituál. Pořídit si kvalitní zrnkovou kávu, profi kávovar či moka kávovar a dát si tento čas pro sebe za odměnu, ale ne jako útěk ve stresu.

A jakého zlozvyku byste se rádi zbavily vy?