Ženy utrácejí víc za kosmetiku než za péči o zdraví

Otázka zdraví nepatří podle průzkumu organizace Benenden Healthcare Society mezi priority žen.

Dámy kladou mnohem větší důraz na svoji vnější krásu, jsou ochotné podstupovat drastické diety a mnohem více utrácejí za kosmetiku než za péči o své zdraví. Vyplynulo to z šetření britských výzkumníků, kteří zjišťovali na vzorku 3 tisíc žen mezi osmnácti a pětašedesáti lety postoje ke zdraví a kráse. Nevhodný přístup žen k hubnutí hlásí také čeští odborníci na zdravou výživu.

 

 

Krásná nemusí znamenat zdravá

Jak ukazují statistiky, Britky utratí v přepočtu 9 tisíc korun za krásu nebo kosmetické výrobky a jen 6 tisíc korun za permanentku ve fitness zařízení. Zhruba 19 % z nich je ochotno podstupovat drastické diety, aby zhubly. Přibližně 14 % žen užívá pilulky na hubnutí a 3 % žen začala kouřit, aby ztratila tukovou tkáň. Poruchou přijímání potravy trpěla 4 % žen. Výsledky průzkumu jsou podle odborníků alarmující. „Existuje reálné nebezpečí, že Britky se přespříliš zaměřují na svůj vzhled. Ženy mohou vypadat dobře, ale to neznamená, že jsou zdravé. Vyrovnaný životní styl by měl být prioritou pro každého,“ řekl Lawrence Christensen, tiskový mluvčí organizace Benenden Healthcare Society, která průzkum prováděla.

Výživová poradkyně komentuje výsledky průzkumu

Podle Kláry Podráské, výživové poradkyně Salonu BE-1, po lepší postavě touží nejen Britky, ale také více než polovina Češek. Dokládá to letošní průzkum společnosti SANEP, který ukazuje, že se svým tělem není spokojeno 66,1 % českých žen. K redukčním dietám se pak podle tohoto šetření uchyluje 38,9% žen. „Jde o poměrně vysoké číslo, vzhledem k tomu, že „zázračné“ redukční diety přinášejí pouze dočasný efekt. Mnohem vhodnější je změna jídelníčku a pravidelné cvičení. Snězte každý den alespoň tři až pět porcí zeleniny a ovoce jako svačinku, nikoli k hlavnímu jídlu či jako dezert. Podpoříte tak proces hubnutí. Příjmem ovoce a zeleniny u sebe zároveň omezíte riziko kardiovaskulárních i nádorových onemocnění. Důležité je také zdravě a v klidu posnídat. Kdo nesnídá, výrazně si zpomaluje metabolismus, snižuje si energetický výdej, který je při redukci váhy nezbytný. Samozřejmě je při hubnutí důležitá také pravidelná fyzická aktivita,“ říká výživová poradkyně Klára Podráská.

Jak se staví k hubnutí české ženy

Odbornice na výživu Salonu BE-1 zároveň komentuje i další zjištění průzkumu: více jak třetina žen nehodlala v létě se svými nedostatky nijak bojovat, ačkoli je více než polovina z nich nespokojena se svým vzhledem. „Je to zřejmě dáno určitou pohodlností. Když ženy nevidí po týdnu snažení viditelné změny, řeknou si, že to nemá smysl. To je ale špatný přístup. Důležité je odhodlání a vytrvalost. Ženy musí dát sami sobě prostor a zvyknout si na nový životní styl, který je spojený s pravidelným pohybem a zdravým jídelníčkem. Nemohou očekávat, že budou hubnout, aniž by si našly čas na pravidelné cvičení nebo vaření zdravých jídel. Ženy by po sobě neměly chtít příliš mnoho za krátkou chvíli. Vhodnější je stanovit si jasný cíl a plnit si své sny po malých krůčcích, zato však bezpečně i zdravě.“