Zoofarmakognozie – nechte vaši kočku říct, co ji trápí!

Určování nemocí je u koček mnohem složitější než u psů. Kočky jsou totiž nečitelné a příznaky svých nemocí skrývají do poslední chvíle. Odhalit je většinou můžete jen pomocí občasných změn v chování. Existuje však disciplína, při které můžete kočce dovolit, aby si sama určila svoji diagnózu. Jak je to možné?

 

Zvířata se umí léčit sama

Každé zvíře, které se poprvé setká s neznámou věcí, provede její okamžitou analýzu na základě toho, jak moc mu bude užitečná nebo naopak nebezpečná. Využívá k tomu olfaktorní systém (jakobsonův orgán), který je vědcům bohužel zatím velkou neznámou. Kočky tedy sami testují chemické látky obsažené v jednotlivých věcech a podle nich se rozhodují, zda danou věc sní, vypijí apod. Na stejném principu tedy můžeme kočce umožnit, aby si sama určila (a nám tak pomohla v případech, kdy už vážně netušíme, co s ní je), čím trpí. Na základě výsledků pak můžeme kočce co nejvíce pomoci.

 

Jak to funguje?

Pro začátek se připraví několik lahviček, které obsahují vybrané látky. Většinou jsou to přírodní látky jako rostlinné silice, ale také spirulína, ječmen, speciální bylinky pro kočky apod. Kočku poté necháme, aby vše důkladně prozkoumala a očichala. Ta, která ji zaujme nejvíc, je pravděpodobně přesně ta, kterou potřebuje na vyléčení své choroby. Výsledky testů zoofarmakognozietotiž přesně odrážejí aktuální stav zvířete. Často je na vině nějaká psychická porucha, jako je trauma nebo přílišný stres. V mnoha případech však za čůrání mimo záchod nebo celodenní schovávání v tulipytlíku bude moci vážnější zdravotní problém. Takto nám kočka vlastně odhalí správné vodítko k určení diagnózy. I pro veterináře mohou být získané poznatky klíčové – zejména kočky jsou totiž mistry ve skrývání bolesti a nemocí.