Zubní kaz není normální!

Zubní kaz je onemocnění. To je základní fakt, který si člověk musí uvědomit. Je až zarážející kolik lidí nad zubním kazem dokáže prostě mávnout rukou, nechat stomatologa jej opravit a pak z ordinace odejít jakoby se nic nedělo a to i v případě, že se tato situace opakuje každý půlrok, jen s obměnou počtu nalezených kazů.

Pakliže by Vám Váš gynekolog, milé dámy, každého půlroku oznámil, že trpíte gynekologickým zánětem, pravděpodobně by, jste se minimálně zamyslely nad tím, co děláte špatně a snažily byste se tuto chybu napravit, že? Stejně tak Vy, pánové, kdyby, jste každého půlroku trpěli urologickými potížemi. Také byste hledali příčinu a cestu jak se jim vyhnout. Zubní kaz je také onemocnění, čtěte dál a zjistíte příčinu i cestu jak se mu vyhnout.

Zubní kaz je onemocnění bakteriálního původu. V ústní dutině jsou stejně jako v celém zažívacím traktu přítomny bakterie. Tyto bakterie jsou nám ku prospěchu, současná honba na bakterie a pokusy je vymýtit z našich těl jsou chybné, bez bakterií nebudeme schopni trávení a tak ani žití. Tyto bakterie se živí cukry, které přijímáme v potravě a následně je mění na kyseliny, toxiny a další látky. Bakterie, jejich produkty a další látky tvoří na zubech zubní povlak neboli plak. Z hlediska zubního kazu nás nejvíce zajímají kyseliny. Ty totiž, pakliže mají dostatek času působit, naleptávají sklovinu, odvápňují ji a to je to čemu říkáme zubní kaz.

shutterstock_130886189

Jak se tedy vyhnout zubnímu kazu, když vymýtit bakterie z úst nelze a kde jsou bakterie, tam jsou kyseliny? Teď je důležitá jedna věc, která byla již řečena v minulém odstavci, sice, že kyseliny potřebují dostatek času, aby mohly napáchat škody. Pakliže tedy budeme každý den odstraňovat plak, ve kterém jsou právě kyseliny obsažené, nebude splněna podmínka pro umožnění vzniku zubního kazu.

A jak odstraňovat plak?

Přeci zubními pomůckami, sice zubním kartáčkem a mezizubními pomůckami. Zubní kartáček by měl mít malou hlavu, která bude hustě osazena měkkými vlákny, vhodnou technikou je pak buď stíravá metoda (stíráme plak ze zubů směrem od dásně), kroužky (kartáčkem děláme na zubech malé drobné kroužky) nebo zapojit do stíravé metody i JEMNÉ vibrační pohyby. Krajně nevhodná je horizontální metoda čištění zubů. S vhodným výběrem mezizubních pomůcek a s jejich používáním Vám pomůže Váš stomatolog či dentální hygienistka.