Důležité informace o Ashwagandha a retinolu

Jednou z nejznámějších adaptogenních rostlin, které civilizace zná, je ašvaganda. Možná jste o ní neslyšeli, ale v ájurvédské medicíně se používá již více než 2500 let.

V Indii je známá jako „síla hřebce“, což prozrazuje něco o schopnostech této zázračné rostliny, hojně využívané v alternativní medicíně. Pojďme se společně podívat na to, co je ashwagandha a jak prospívá lidskému zdraví! Nebudete věřit, k čemu všemu se dá ashwagandha využít a kolik lidských zdravotních problémů dokáže hravě vyřešit.

Co je ashwagandha?

V latinské terminologii najdete ashwagandhu pod názvem Withania somnifera, což doslova znamená něco, co navozuje spánek, takže je pravděpodobné, že rostlina dokáže léčit i nespavost. Doslovný překlad slova ashwagandha znamená „vůně koně“ a ájurvédská civilizace věří, že pokud budete rostlinu konzumovat, získáte sílu koně.

Kořen a listy rostliny se používají k léčebným účelům a tento prastarý adaptogen slouží jako odpověď na mnoho lékařských otázek a strastí s lidským zdravím. Některé civilizace dokonce věří, že je všelékem, protože pomáhá imunitě, neurosystému a reprodukčním orgánům. Prostě ashwagandha je vhodná pro celkové udržení duševní i fyzické kondice.

Zdravotní účinky ashwagandhy

Pojďme se tedy podívat na konkrétní zdravotní účinky ashwagandhy na lidský organismus! Především tato rostlina ovlivňuje štítnou žlázu, a to i v případě, že vykazuje jak nízkou, tak vysokou činnost, což je v obou případech zdravotní problém.

Kromě štítné žlázy ovlivňuje také funkci nadledvinek, které zajišťují produkci důležitých hormonů. Ashwagandha také pečuje o mozkové buňky a zajišťuje, aby nebyly ničeny, čímž chrání i paměť člověka.

Jak již bylo řečeno, ašvaganda je vynikající pro posílení imunity, ale také prodlužuje výdrž a dodává tělu energii. Je také vhodná pro lidskou reprodukci, protože napomáhá plodnosti, ale dodává také sílu svalům, což ocení sportovci. Některé studie navíc prokázaly, že tato rostlina bojuje proti rakovinným buňkám, dokáže vyrovnávat hladinu cukru v krvi a může být i psychologem, protože působí při depresích, úzkosti a stresu.

Dôležité informácie ohľadom retinolu

Retinol nekombinujte s alfa a beta hydroxykyselinami (AHA a BHA)

Nebojte se slova „kyselina“, hydroxykyseliny jsou vynikajícími pomocníky v péči o pleť. Hydroxykyseliny jsou organické kyseliny, které se mohou nacházet v přírodních zdrojích, například v ovoci, nebo mohou být synteticky vyráběny. Běžně se vyskytují v přípravcích pro péči o pleť. Alfa (AHA) a beta (BHA) hydroxykyseliny mají vynikající účinky na pleť. Rozdíl mezi alfa a beta hydroxykyselinami spočívá v tom, že AHA jsou rozpustné ve vodě, zatímco BHA jsou rozpustné v tucích.

V kosmetických přípravcích můžeme najít různé typy těchto kyselin:

Kyselina jablečná – další vynikající složka s exfoliačními účinky. Pochází z jablek. Má větší molekuly, a proto dokáže exfoliovat pouze nejsvrchnější vrstvu pokožky.

AHA

Kyselina glykolová – Jedna z nejpoužívanějších AHA. Získává se z cukrové třtiny. Její výhodou jsou malé molekuly, které mohou pronikat hlouběji do vrstev pokožky a regulovat obnovu buněk. Výsledkem je jasnější a zdravější pleť. V přípravcích se obvykle používá v 5% koncentraci a často se kombinuje s kyselinou mléčnou.

Kyselina mléčná – Tato kyselina se získává z mléka. Stejně jako kyselina glykolová je vynikajícím exfoliačním prostředkem. Působí ve vyšších vrstvách pokožky a je k ní velmi jemná. V kosmetických přípravcích by měla být přítomna v koncentraci 2 %.

Kyselina citronová – Kyselina citronová dokáže také odstranit odumřelé kožní buňky. V kosmetických přípravcích má také roli antioxidantu a regulátoru hladiny pH. Tato AHA kyselina se získává z citrusových plodů.

Kyselina mandlová – Má největší molekuly z výše uvedených kyselin. To znamená, že neproniká hluboko do pokožky, a proto je také nejméně používanou z AHA kyselin. Díky svým větším molekulám a svému působení je nejvhodnější pro citlivou pleť.

BHA

Kyselina salicylová – Je vynikajícím pomocníkem v boji proti akné. Když se póry ucpou odumřelými kožními buňkami a tukem, na pleti se často objeví černé tečky nebo pupínky. Kyselina salicylová proniká do pokožky a snaží se rozpustit odumřelé kožní buňky, které ucpávají póry, a pomáhá tak předcházet černým tečkám, výronům a akné.

Výhodou kyselin AHA a BHA je jejich schopnost odstraňovat odumřelé kožní buňky z povrchu pokožky, což dále pomáhá čistit ucpané póry a stimulovat tvorbu nových kožních buněk. Proto se nejčastěji vyskytují v pleťových tonikách, čisticích přípravcích a peelingu. Výsledkem těchto vlastností je plná, mladistvá a zářivá pleť. Přestože mají podobné účinky jako výše zmíněný retinol, jejich kombinace pleti neprospívá. Proč tomu tak je?

Obě tyto kosmetické složky mají exfoliační účinek. Je sice pravda, že retinol není tak silný exfoliant jako hydroxykyseliny, ale tak jako tak obě složky pomáhají odstraňovat odumřelé kožní buňky na povrchu pokožky. Jejich kombinace tak může vést k nadměrnému vysušení, podráždění a ztrátě vlhkosti pokožky. Proto tyto složky používejte společně s glycerinem nebo kyselinou hyaluronovou, které mají vynikající hydratační vlastnosti a pomohou zabránit ztrátě vlhkosti pokožky.