Jak vyhrát nad akné? Pleť vyžaduje vhodnou péči i změnu životního stylu!

Akné, strašák teenagerů i dospělých, může být opravdickou noční můrou. Červené fleky, upínky a černé tečky dokáží neskutečně znepříjemnit každodenní život. Jsou též důvodem pro nižší sebevědomí nebo snahu se izolovat.

Zatímco v době dospívání se akné bere jako běžné a nikdo se nad tímto onemocněním nepodivuje kvůli hormonální nerovnováze, u dospělých bývá faktorů způsobujících zhoršení pleti více. Kromě zmíněných hormonů patří mezi klíčové faktory strava, stres, nedostatek spánku, přemíra slunění, pití alkoholu, kouření nebo rovněž pobyt ve znečištěném ovzduší. Jak získat opětovně hladkou a zářivou pokožku?

Strava jako zrcadlo zdravé pleti

Co si nakupujete ke snídani či svačině? To, co vložíte do nákupního košíku, ovlivňuje samozřejmě vaši postavu, tedy lépe řečeno váhu, ale také vzhled pleti. Přemíra sladkostí a cukrovinek, tučných a slaných jídel nebo alkoholu a slazených limonád a kofeinových nápojů má vliv na stav organismu, především vede k rozvoji zánětů v těle a samozřejmě i na pokožce.

Zanícené póry, červenání a černé tečky jsou projevem akné. Toto onemocnění se řadí mezi chronické kožní nemoci, jejichž důsledkem se nadměrně produkuje kožní maz, který ucpává póry. Následně se množí na pokožce bakterie, které se rozšiřují po povrchu a akné se zhoršuje.

Dodržujte zdravý jídelníček!

Čím tedy začít při péči o pleť? Rozhodně změnou jídelníčku, ze kterého se musí vyloučit jídla s vysokým obsahem sacharidů, tuků, trans-tuků, soli, konzervantů a dalších aditiv, které jsou typicky zastoupené v průmyslově připravených potravinách. Pokrmy z restaurací rychlého občerstvení včetně pizzy, hamburgerů nebo smažených jídel způsobují oslabování pokožky, dokonce vedou k jejímu předčasnému stárnutí, protože tělu chybí vitamíny a minerály.

Naopak potraviny s nízkým glykemickým indexem, obiloviny, ovoce (avokádo, banány, ananas), zelenina (brokolice, listové saláty, červená řepa), libové maso (kuřecí, krůtí, ryby), vejce, semínka a ořechy podporují elasticitu kůže a vyživují ji tak, aby odolala bakteriím a nepodléhala zánětlivým procesům.

Ochrana před sluncem i více spánku

Mezi další faktory, které ovlivňují vznik akné a stárnutí pokožky, patří UVA a UVB záření. Sluneční paprsky mohou napáchat na pleti veliké škody a zbytečně ji vystavují nebezpečí onkologických onemocnění, současně jsou činitelem pro vznik akné. To je důvod, proč se nadměrné slunění vůbec nedoporučuje, odborníci k tomu radí používat ochranné prostředky včetně krémů s vysokým ochranným faktorem.

Krásná pleť je odpočinutá, zapomínat by se proto nemělo ani na dodržování správného spánkového režimu. Stejně jako spánek, zvyšuje hladinu kortizolu, hormonu, který zhoršuje záněty v těle, stres. Pleti prospěje zklidnění pomocí meditací, jógy a dalších relaxačních technik.

3 thoughts on “Jak vyhrát nad akné? Pleť vyžaduje vhodnou péči i změnu životního stylu!

  1. Beşiktaş Tıkanıklık Açma Su kaçaklarının tespit edilmesi noktasında sunulan teknolojik imkanlar her geçen gün artmaktadır. Yer altındaki su sızıntılarının tespit edilmesi noktasında ise henüz böyle bir cihazın tasarlanmadığına değinmek gerekir. Betonların veya duvarların içerisindeki su sızıntılarının tespit edilmesi ise teknik kameralar sayesinde yapılmaktadır https://mamtasindur.com/besiktas-su-tesisati-yenileme/

Comments are closed.