Krátkodobé havarijní pojištění: Vyplatí se?

Havarijní pojištění je vedle povinného ručení jedním z nejčastěji sjednávaných pojišťovnických produktů. Nevyplatí se však vždy a nejvíce ho ocení hlavně majitelé nových vozů, u kterých mohou případné škody dosáhnout statisícových částek. Řidiče od sjednání havarijního pojištění většinou odrazuje vysoká cena pojistného. V současnosti ale lze uzavřít i krátkodobé havarijní pojištění. Co to znamená a vyplatí se vůbec?

Krátkodobé havarijní pojištění

Pojišťovací expert ze srovnávacího portálu Klik.cz krátkodobé havarijní pojištění přirovnává k cestovnímu pojištění. „Pokud jedeme na dovolenou po Evropě, díky modrému průkazu pojištěnce máme nárok na ošetření i v zemi, kam cestujeme. I tak si ale sjednáváme cestovní pojištění, abychom měli jistotu, že vše proběhne v pořádku a jakékoli větší výdaje budou kryty pojišťovnou. Krátkodobé havarijní pojištění funguje na podobném principu. Sice máme povinné ručení, to nás však kryje jen v některých situacích. Co když se ale něco přihodí naší vinou? A co když to bude třeba na dovolené v zahraničí?“ říká Aleš Rothbarth.

Podle něj je ideální zvážit krátkodobé havarijní pojištění například před zimní sezonou, pokud vozidlo bude hodně využíváno. Nebo je dobré pojištění sjednat před odjezdem na dovolenou. „Právě v zahraničí se nám havarijní pojištění může nejvíce vyplatit. U většiny našich sousedů jsou ceny za opravu nebo odtah automobilu podstatně vyšší než v Čechách, a to platí v hodně evropských zemích,“ dodává Rothbarth.

14 dnů až tři měsíce

Pojišťovny krátkodobé havarijní pojištění nabízí většinou na období jednoho až tří měsíců, najdeme ale i nabídky na dvoutýdenní pojištění. Hledat lze na internetovém srovnávači pojištění Klik.cz. Stačí zadat základní osobní údaje a porovnat nabízené produkty podle ceny a doby pojištění.

Krátkodobé havarijní pojištění není tak výhodné jako pojištění sjednané na celý rok. Jeho cenu ale určuje několik faktorů, samozřejmě značka a typ vozu, jeho pořizovací cena a stáří. Roli hraje i věk a bydliště majitele, kombinace pojištěných rizik, bezeškodní průběh a zvolená spoluúčast.

Fixní spoluúčast

U krátkodobého havarijního pojištění doporučujeme zvolit spíše fixní spoluúčast. Čím vyšší částku zvolíte, tím nižší pojistné budete platit. V případě krátkodobého pojištění raději volte nižší spoluúčast. Nezapomeňte, že na ceně se velkou měrou podepíšou naježděné bonusy či malusy. Pokud za sebou tedy v blízké minulosti máte nějakou vámi zaviněnou nehodu, cena havarijního pojištění může být nepříjemně vysoká.