Jak koronavirus ovlivní ceny bytů do budoucna?

Současná pandemie pořádně zamávala i s realitním trhem. V druhé polovině března rapidně poklesl zájem o pronájmy, zvláště majitelé a provozovatelé nemovitostí na krátkodobé ubytování se vlivem vládních opatření ocitli ze dne na den v zákazu provozování jejich činnosti. Ještě jsme ani nevyšli z koronavirové krize a už se ozývají první hlasy s předpověďmi, jaký vliv bude mít neočekávaná a masivně se šířící virová nákaza na trh s realitami z dlouhodobého hlediska. Můžeme se těšit na výrazné zlevňování nemovitostí a třeba i dostupnější bydlení? Zeptali jsme Davida Novotného ze společnosti Bohemian Estates.

Pandemie onemocnění COVID-19 zasáhla neočekávaně celý svět a s jejími důsledky se potýká celá ekonomika globálně. Výjimkou není ani realitní trh, který doslova ze dne na den paralyzovala čím dál více se zpřísňující vládní opatření proti šíření koronaviru.

„Stagnace na trhu s nemovitostmi je zřejmá. Developeři, majitelé nemovitostí, realitní společnosti i samotní lidé vyčkávají, co se bude dít. V době nejtvrdších restrikcí se zastavilo téměř vše. Majitelé, makléři a potenciální kupující téměř přerušili kontakt, termíny prohlídek se posouvaly a pro nikoho nebylo řešení nákupu či prodeje nemovitosti prioritou. Nejdrtivěji však vládní opatření zasáhla poskytovatele krátkodobých pronájmů. Jejich služeb totiž nejčastěji využívají zahraniční turisté a cizinci, kteří se kvůli uzavřeným hranicím do Česka nedostanou. Jejich návrat se v souladu s aktuálním vývojem nedá očekávat ani v brzké době,“ říká David Novotný, majitel a jednatel realitní společnosti Bohemian Estates, která na trhu funguje již od roku 2006. Zaměřuje se na komplexní řešení v oblasti správy a investic do rezidenčních i komerčních nemovitostí. Kamenné pobočky má v Praze, Brně a Ostravě a spravuje přes 1200 nemovitostí v České republice i v zahraničí v celkové hodnotě přes 7 miliard korun.

 

Zlevní koronavirus ceny bytů i nájmů?

Už teď je jasné, že predikce pro realitní trh v roce 2020 neplatí. Z perspektivy posledních let patřila Česká republika v rámci Evropské unie k zemím s nejrychlejším nárůstem cen nemovitostí. Ze zprávy České národní banky vydané v prosinci 2019 vyplynulo, že ceny bytů jsou nadhodnocené v průměru o 15 až 20 %. Předpokládanou krizi tak mnozí odborníci považovali za faktor, který, podobně jako finanční krize v roce 2008, bude regulovat ceny nemovitostí i pronájmů a způsobí jejich výrazný pokles. Jsou takové předpoklady opodstatněné?

„Letošní předpokládaná recese způsobená pandemií koronaviru pravděpodobně nebude mít přímý vliv na trh s bydlením. Zmrazení pohybu na realitním trhu způsobené nouzovými opatřeními považuji za dočasné. S ohledem na dlouhodobý převis poptávky, dlouhá stavební řízení a nedostatek rezidenčních nemovitostí spíše očekávám, že se ceny realit brzy stabilizují a poté dojde opět k růstu. Krize vyvolaná COVID-19 může stlačit jen ty ceny nemovitostí, které jsou nyní přemrštěné. Týkat se to bude především nemovitostí v neatraktivních lokalitách, ale i předražených nemovitostí v lepších lokalitách. Je to jednoduše proto, že vlivem koronavirové krize odpadnou zájemci, kteří jsou ochotni zaplatit jakoukoli cenu. Současná situace více než kdy jindy ukázala, že je potřeba mít nějaké jistoty, finanční rezervu. Nikdy totiž nevíme, co se může stát. Investice do nemovitosti byla, je a bude jedním z nejbezpečnějších způsobů zhodnocení peněz. Pro majitele nemovitostí, kteří spoléhali na příjem z krátkodobých pronájmů navíc přinášíme v rámci našeho know how řešení překlenovacího období, než se vrátí turisté do České republiky“ doplňuje David Novotný z Bohemian Estates.