Kde se berou granule pro krmení zvířat?

Každý, kdo vlastní nějakého mazlíčka, se už s granulovanou podobou jejich krmení jistě potkal. Nejrozšířenější jsou samozřejmě varianty pro psy a kočky, ale ty své mají i křečci, morčata, králíci, koně a mnoho dalších. Čím vším granule projdou, než si je my můžeme koupit?

 

Kvalitní složení

U svých zvířat chceme, aby měly tu nejlepší péči a s tím je samozřejmě spojené i krmení. Dávno tomu, co pes jedl zbytky od stolu, dnes se chovatelé rozhodují podle složení a také doplňků, které granule obsahují. I proto přichází výrobci granulí s novými nápady, kromě masa přidávají do granulí také ovoce, zeleninu, vlákninu, bylinky a vitamíny, důležitý je i způsob výroby, uskladnění, přeprava granulí a samozřejmě i kvalita vstupních surovin. To vše si majitelé zvířat hlídají a požadují často tu nejvyšší kvalitu a to jak samotných granulí, tak i všech surovin, ze kterých jsou vyrobeny. A jakými technologickými postupy prošly. Mezi ty nejběžnější patří extrudování, pečení a peletování, tedy lisování granulí za studena. Každý postup má své výhody a nevýhody a tak jako u člověka, co jednomu zvířeti vyhovuje, druhému bude působit problémy. Také proto je na trhu mnoho značek a variant krmení, aby si každý majitel mohl pro své zvíře vybrat ty nejvhodnější.

 

Moderní technologie pomáhají

Co se však nemění, bez ohledu na značku, jsou složité procesy výroby při splnění těch nejpřísnějších požadavků. Receptury jsou vyvážené, aby každá granule obsahovala přesný poměr živin a doplňkových látek. To znamená velmi složitou výrobu, kdy se musí všechny suroviny v přesném poměru smíchat, proto většinu zpracování zajišťují stroje a potrubní systémy. Ty zaručí přepravu jednotlivých složek i správné dávkování do výsledné směsi, aby vše odpovídalo deklarovanému složení a nutričním hodnotám. Následně se potrubí využívá i pro přepravu hotových granulí do balících linek, kde získává produkt finální podobu tak, jak jej známe z obchodů.

To, co by ruční prací trvalo hodiny i dny zvládnou stroje za několik minut. Přesné dávkování a hlídání kvality zpracování je tak u granulí mnohem jednodušší, než kdybychom museli vše vážit ručně. Pro své mazlíčky chceme to nejlepší a moderní technologie nám umožní jim dopřát cokoli chceme.

 

Vše pro psa

Granule a jakékoliv zvířecí pamlsky se skládají rovnou z několika různých surovin, jako jsou živočišné kultury, maso, zelenina, obiloviny, ale mohou obsahovat i květiny a byliny, které napomáhají k lepšímu trávení a následnému vstřebávání všech látek obsažených v granulích. Ale aby se to všechno dokázalo vejít do jedné malé granulky, vše mají na starosti stroje a potrubní systémy, skrze které probíhá celkové přepravování jednotlivých složek. Je totiž velice důležité, aby množství tuků, vlákniny a dalších jiných složek odpovídalo nutričním hodnotám tak, aby následně u psů nedocházelo ke zdravotním problémům, jako je obezita, srdeční vady, sepse žaludku a mnohé další a granule poskytovala psovi všechny potřebné živiny ve správném poměru.

Výrobce během zpracovávání, výroby, balení a následné expedice musí dodržovat přísné normy, a veškerou tuto práci mu usnadňují všemožné stroje, potrubí a přepravníky společně s dávkovači přesně tak, aby byl ve výsledku spotřebitel i jeho mazlíček co nejvíce spokojený.

 

Přesné dávkování

Surovin, ze kterých se psí granule skládají, je mnoho. Základem bývá maso, živočišné kultury, zelenina, doplněné o obiloviny a luštěniny a také různé bylinky, květiny či ovoce. Složení výrobci vymýšlí tak, aby psovi zajistili veškeré potřebné živiny, vitamíny i minerály a zároveň nezatěžovali trávení. Bylinky často napomáhají k lepšímu vstřebávání stopových prvků a  dalších látek, které jsou pro organismus psa prospěšné. To vše se musí vejít do malé granule, k čemuž slouží přesné dávkování, za které zodpovídají stroje a potrubní systémy. Těmi probíhá přeprava jednotlivých surovin k dalšímu zpracování a míchání. U granulí je důležité, aby množství tuků, vlákniny a dalších jiných složek bylo vyvážené a psi dostali v jedné dávce vše potřebné pro zdraví i fungování těla.