Nejčastější mýty o vasektomii

Zájem o prozatím jedinou možnost „mužské antikoncepce“ každým rokem vzrůstá. V tomto ohledu se tedy Česká republika dostává pomalými krůčky na úroveň západu, kde muži nesou za společné intimní soužití mnohem více odpovědnosti, než je u nás prozatím běžné. Řešíte-li i vy v rodině problém trvalé antikoncepce, určitě se vyplatí o tomto řešení popřemýšlet.

Ještě před deseti lety měla vasektomie pověst velmi bolestivého a obtížného zákroku. Díky dnešním možnostem moderní medicíny však už není o moc obtížnější než rutinně prováděná obřízka u mužů. Není třeba bát se bolestivosti, dlouhé pracovní neschopnosti ani narušení intimního života.

 

Mýtus 1: potřebuji souhlas odborníků

Ještě donedávna fungovaly i v ČR jakési komise, které posoudily oprávněnost každé žádosti, a podle toho vydaly buď souhlasné nebo nesouhlasné stanovisko. O jak nepříjemný proces šlo asi nemusíme zdůrazňovat. Dnes jsou podmínky o mnoho jednodušší. Stačí pouze na pověřené pracoviště doložit informovaný souhlas alespoň 14 dní před zákrokem, který v den operace znovu potvrdíte.

 

Mýtus 2: budu potřebovat spoustu vyšetření

V tématu jak probíhá vasektomie jde zcela jistě o nejvíce opakovanou „pravdu.“ Skutečnost je naštěstí mnohem prostší. Netrpíte-li poruchou srážlivosti krve nebo jiným chronickým onemocněním, vystačí si předoperační prohlídka jen s vyšetřením zevního genitálu.

 

Mýtus 3: budu v dlouhé pracovní neschopnosti

Také jste slyšeli, že po operaci se budete muset nejméně šest týdnů pořádně šetřit? Tak to je patrně největší mýtus ze všech. Do práce můžete klidně už druhý den, budete-li se na to cítit. A se sexem je možné začít také relativně brzy – třeba už za týden. Nutností je samozřejmě volba nenáročných poloh.

Šest týdnů má však také své opodstatnění. Jde o dobu, během níž se ještě v pohlavních cestách mohou nacházet životaschopné spermie a je tedy nutné používat antikoncepci nebo jiný druh ochrany. Zajímá vás ještě více? Zavítejte a stránky špičkového pracoviště urologie RYANT clinic.