Proč si postavit udírnu?

Jakmile v zimě jen trošku vykoukne sluníčko a teploty se zvednou začne většina majitelů domů nebo chat plánovat a těšit se na novou grilovací sezónu. Na zahradě ale můžeme také udírnu. Kromě mnoha jiných výhod u ní nemusíme čekat, až se oteplí, většinu práce udělá za nás bez ohledu na to, jaké počasí je venku. Proč by na naší zahradě neměla chybět?

Uzení používali naši předci. Jako výbornou metodu pro konzervování potravin, a to především masa. Nasolené a vyuzené maso vydrželo mnohem déle než to syrové a mělo také výraznější chuť. Dnes udírnu využíváme především pro chuťový zážitek, a kromě masa do ní vkládáme také klobásy, párky, salámy, sýry a ryby. Stavba udírny svépomocí není nijak složitá a zvládne ji každý šikovný kutil, potřebujeme pouze vhodné díly. Než se do samotné stavby pustíme, měli bychom zvážit, kde bude udírna stát, a to i s ohledem na sousedy, aby je neobtěžoval kouř, a dostatek místa okolo, protože potřebujeme prostor na odkládání věcí i uskladnění dřeva.

Udírny na dřevo nebo dřevěné uhlí jsou jednoznačně klasikou. Pořídit si můžeme moderní alternativy, které vytápí plyn nebo elektřina, ale pokud chceme využít opravdu tradiční uzení, postavíme si udírnu sami. Předem bychom si kromě místa, kde bude udírna stát, měli rozmyslet také jaké funkce od ní očekáváme tedy, zda se bude jednat o samostatnou udírnu, nebo ji propojíme například s grilem či pecí na pizzu a chleba. Ke stavbě budeme potřebovat také žáruvzdornou maltu, šamotové desky, udírnová dvířka, i drobnost jako je teploměr nebo grilovací rošt. Vše seženeme na jednom místě na kamnarina.cz a vyplatí se poohlédnout po připravených setech na stavbu udírny, které vyjdou finančně výhodněji.

U funkční udírny nemusíme stát a vše hlídat minutu po minutě jako například u grilu. Lze ji proto využívat za jakéhokoli počasí včetně zimního období a je příjemným zpestřením čekání na jaro.