Rizika při nákupu nemovitosti a jak se jim vyhnout

Investice do nemovitosti je bezesporu nejstarší a nejprůhlednější způsob zajištění peněz. Představuje totiž hmatatelný a státní správou registrovaný produkt, který často řeší otázku ochrany financí. Vzhledem k tomu, že na danou nemovitost však často padnou naše celoživotní úspory, je třeba být při koupi extrémně obezřetný. Rizik, která s tímto počinem souvisí, je totiž víc, než bychom předpokládali.

Právní rizika

Předně je třeba zaměřit se na právní rizika vyhlídnuté nemovitosti. Mezi ty nejčastější patří například to, že nemovitost právně neexistuje, že je zatížena věcnými břemeny nebo jinými omezeními vlastnického práva a může se klidně i stát, že prodávající ani není vlastníkem nebo jediným vlastníkem nemovitosti.

Tyto rizika je však možné odhalit jednak návštěvou katastru nemovitostí a jednak prostudováním listu vlastnictví. Katastr je v podstatě evidence nemovitostí, která je veřejnosti přístupná a každý má ze zákona nárok do něj za přítomnosti pracovníka katastrálního úřadu nahlédnout a pořídit z něj pro svoji vlastní potřebu opisy. Pokud tedy uvažujeme nad jednou konkrétní nemovitostí, měli bychom katastrální úřad navštívit a zjistit si všechny údaje o nemovitosti a o vlastníkovi. Již zmiňovaný list vlastnictví je zároveň klíčovým dokumentem používaných při jednání klienta s hypoteční bankou. Dokazuje totiž existenci nemovitosti, osobu vlastníka a způsob nabytí a zároveň i práva spojená s nemovitostí a závazky.

 

Ostatní rizika

Je-li však po právní stránce všechno v pořádku, můžeme stále narazit na další rizika, jako je technický stav nemovitosti. Ne všechny vady jsou totiž zjevné a bohužel se čím dál častěji stává, že narazíme na vady skryté jako statika, únik tepla nebo nedostatečná izolace proti vodě.

Zmínit je ovšem třeba i střet zájmů u makléře nebo nedostupnost nejlepších nabídek v případě, kdy ke koupi využíváme služeb realitních společností. Motivací makléře je totiž chtě nechtě provize z uzavřeného obchodu, a tak není v jeho zájmu ukazovat negativní stránky obchodované nemovitosti. Realitní kanceláře totiž vždy hájí zájmy prodávajících a kupující pak často čelí nevýhodným až nebezpečným podmínkám. Klíčové je zároveň dostat se k nejlepším nabídkám včas, přece jen poptávka stále navyšuje nabídku.

 

Profesionální pomoc

Komplexní řešení v oblasti správy a investic do rezidenčních i komerčních nemovitostí však nabízí Bohemian Estates, společnost fungující od roku 2006. Ta poskytuje všechny potřebné služby pod jednou střechou a investice do nemovitostí za pomoci Bohemian Estates může dosahovat výnosů až kolem 9 %. Počítá se totiž s dvojím zhodnocením nemovitosti, a to s její rostoucí hodnotou a s výnosy z pronájmu. Jen pro zajímavost, běžně je u pronájmu investičního bytu dosahováno výnosu kolem 4 %. Bohemian Estates zároveň provede investora všemi nutnými etapami od nákupu nemovitosti přes její správu až po následný prodej. Samozřejmostí je v takovém případě právní servis, vedení účetnictví, jednání s nájemci, vyjednávání slev a následná maximalizace prodejní ceny. To vede k naprostému minimu možných rizik, a i v případě, kdy by bylo nutné nemovitost prodat dříve, než bylo původně zamýšleno, s profesionální pomocí je možné nemovitost kdykoli zpeněžit.