Začínáme běhat: jak nepřepálit začátek?

Každý, kdo má trochu sportovního ducha v těle, se těší na jaro. Samozřejmě, v zimě lyžujeme a chodíme na běžky a bruslíme, ale přeci jen je o kousek příjemnější sportovat v teplotách nad nulou a bez spousty vrstev oblečení.

Po dlouhé zimě se ale často musíme do pohybu nutit, protože jsme pod teplou dekou trochu zlenivěli. Pokud máme sport, který nás baví a ideálně i partnera nebo kamarády, co nás vytáhnou na začátku nové sezóny z gauče, je vyhráno. Ale třeba se rozhodneme i zkusit něco jiného a pak je potřeba silná vůle na to, abychom poprvé vyrazili. Hodně populární je běh a není divu, člověk si při něm vyčistí hlavu, pokroky jsou viditelné a měřitelné a v začátcích nepotřebujete nic kromě sportovních bot a tepláků nebo legín. Běhat s někým druhým nebo v partě je fajn, ale mnoho běžců dává přednost spíše samotě právě proto, aby si vyčistili hlavu, utřídili myšlenky nebo si odpočinuli od stresu doma i v práci. Když jste se rozhodli zkusit začít běhat, vytrvejte a pomaličku učte své tělo na to, že běhá.

Obecně záleží na vaší celkové kondici, zarytý sportovec bude mít s dechem i fyzičkou nejspíše menší problémy než někdo, kdo se sportovním aktivitám moc nevěnoval. A právě zde hrozí riziko, že takzvaně přepálíte začátek, tedy vyběhnete moc rychle a moc daleko. To, že soused běhá maraton, neznamená, že vy na něj natrénujete za tři dny. Nenechte se nikým zviklat, běhejte podle svých možností a poslouchejte své tělo. Můžete využít některý z běžeckých kurzů nebo prostě jen vyrazit a běžet bez ohledu na cokoli, je to jen na vás. Že běžíte správnou rychlostí, poznáte tak, že u běhu můžete mluvit, což je pro začátek dobrá pomůcka. Do kapsy přihoďte MP3 přehrávač s pomalými písněmi nebo mluveným slovem, díky paměti, kterou můžete s paměťovou kartou rozšířit z 8 GB až na 32 GB, si můžete dopřát bohatý výběr podle svých představ. Zkuste si, zda mluvit můžete, nebo jen lapáte po dechu. Pokud je správná spíše druhá varianta, zpomalte, i kdyby běh byl pomalejší než chůze. Tělo si postupně na zátěž zvykne a ve své „MP trojce“ pak vyměníte pomalé písničky za ty rychlé. Hudba totiž pomáhá zlepšovat výkony i náladu.