Co vás největší kryptoměnové podvody mohou naučit o bezpečném investování?

Kryptoměny získávají stále větší popularitu, to však bohužel také znamená, že se na scéně objevuje čím dál tím více podvodníků. Každý rok se jim podaří z lidí vylákat miliony dolarů. Je proto důležité si každou investici dobře promyslet a umět rozeznat varovné signály.

 

Největší kryptoměnové podvody

BitConnect

BitConnect byla kryptoměnová burza, která investorům garantovala vysoké výnosy díky svým technologiím „BitConnect Trading Bot“ a „Volatility Software“. Jednalo se však o Ponziho schéma, pomocí kterého z investorů vylákali celkem 2,4 miliardy dolarů (justice.gov).

Dejte si pozor na investiční příležitosti, které vám zisk zaručují. Kryptoměny jsou samy o sobě nestabilní, a to se týká i těch zaběhnutých jako jsou Bitcoin, Ethereum nebo Litecoin.

 

Pincoin a iFan

Pincoin a iFan byly tokeny vytvořeny vietnamskou společností Modern Tech. Pomocí ICO (initial coin offering) získali zakladatelé celkem 660 milionů dolarů od 32 000 investorů.

Podle techcrunch.com byl investorům slíben 48% měsíční zisk a navíc 8% bonus za každého nového investora, kterého do sítě přivedli.

Zaručený měsíční zisk je jeden z největších varovných signálů. Buďte také skeptičtí, pokud jste naváděni k rekrutování dalších investorů.

 

PlexCoin

PlexCoin zastavil americký SEC (US Securities and Exchange Commission). Pomocí ICO vybrali podvodníci kolem 15 milionů dolarů s tím, že investorům slibovali až 1 354% profit do 29 dnů (sec.gov).

Mějte se na pozoru, jestliže jsou vám slibovány závratné zisky v krátkém časovém rozmezí. Vždy je dobré řídit se pravidlem, že pokud to zní až moc dobře, tak to pravděpodobně není pravda.

Abyste se také nestali obětí podobných podvodů, neinvestujte do projektů, ke kterým nemáte dostatek informací, a hlavně investujte jen tolik, kolik je pro vás přijatelné ztratit. Vždy si také důkladně projeďte webové stránky projektu nebo white paper, než se rozhodnete investovat.