Jaká je cesta granulí pro psy?

Už jsou pryč doby, kdy pes dostal zbytky ze stolu a na jeho výživovou hodnotu se nehledělo. Pro své chlupaté kamarády chceme to nelepší, pečlivě tak hlídáme, co jim do misky sypeme. Oblíbené jsou granule s pečlivě navrženým složením, které se při výrobě hlídá i pomocí moderních technologií.

 

Potrubím rychleji

Každý výrobce si svou přesnou recepturu tají a také ji neustále kontroluje a vylepšuje. Granule obvykle pokryjí vše potřebné, co pes či kočka potřebují k vyvážené stravě a tedy i dobré kondici. Než se ze vstupních surovin stane granule, musí projít složitým výrobním procesem. S přepravou k balicím linkám pomáhají potrubní systémy, které přepraví velké množství surovin za zlomek času, než kdyby vše dělali lidé. Majitelé psů pečlivě sledují, čím své mazlíčky krmí, a tak složení hraje velkou roli při výběru. Jen maso a obiloviny nestačí, přidává se třeba i zelenina a ovoce kvůli vitamínům a minerálům nebo bylinky pro lepší trávení a lesklejší srst. Udržet stanovený poměr ve velkém množství není v lidských silách, o vše se tak starají stroje a moderní technologie, Jednotlivé složky budoucích granulí jsou přivedeny potrubím z nerezové oceli až k míchacím nádobám, kam je každá surovina přesně nadávkována.

 

Moderní výroba

Při chybném poměru by granule nemusely držet pohromadě, rozpadaly by se a především neodpovídaly deklarované kvalitě, dávkování surovin je tak základem výroby. Stavebnicové potrubí se využívá už při míchání surovin do výsledné hmoty, která je dále zpracována dle použité technologie. Mezi nejběžnější zpracování dnes patří extrudování, pečení a peletování – lisování granulí za studena. Každý z těchto technologických postupů má své plusy i mínusy, na prvním místě je ale vždy zdraví a potřeby zvířete. Některé granule mají speciální složení pro psí seniory, jaterní nebo ledvinové diety nebo mají snížen obsah tuku pro redukci váhy psa.

Výrobce během zpracovávání, výroby, balení i následné expedice musí dodržovat přísné normy, k čemuž pomáhají automatické dávkovače, přepravníky a další stroje.