Neriskujte funkčnost autoklíčů, opravu neodkládejte

Mezi jednu z věcí, na které si dáváme obzvlášť pozor, určitě mnoho z nás zařadí i klíče od auta. Kromě peněženky, dokladů, brýlí a mobilního telefonu si právě klíče hlídáme nejvíce. Někdy ale neuhlídáme, pak je potřeba s opravou neotálet.

 

Odolné, ale ne napořád

Svůj mobilní telefon také nechceme cíleně poškodit, přesto se to občas podaří. Stejně tak je to i s klíči od auta. Upadnou nám, hodíme je na stůl v kanceláři nebo polici v dílně, nechtěně na ně něco těžkého položíme. Autoklíče jsou odolné, ale poškodit se mohou. Při jejich vývoji se provádí různé testy právě na jejich odolnost, podle požadavků jednotlivých výrobců aut. Klíče padají z okna, perou se v pračce, řeší se i počet stisknutí tlačítek pro dálkové ovládání centrálního zamykání a mnoho dalšího. Když k poškození dojde, nejčastěji to odnese plastový kryt. Ten se odštípne ulomí nebo se objeví prasklina. Na první pohled banalita, které není potřeba věnovat čas. I drobná prasklina zvenku ale může znamenat velký problém uvnitř,

 

Včasný oprava

V každé plastové krytce autoklíče je kolem třiceti různých komponent. Při ulomení nebo prasknutí dovnitř nevidíme, i drobnost tak může mít vliv na funkčnost. V krytu bývá schovaný i čip s kódy pro imobilizér nebo ovladač centrálního zamykání. Máme-li vystřelovací klíč, nemusí poškozený kryt dobře fungovat, klíč nepůjde dostat ven nebo naopak složit zpět. Pro jedno, dvě použití si ještě vystačíme s hrubou silou, pak už je ale potřeba řešit opravu autoklíčů. Většinu poškození vyřeší jednoduchá výměna plastové krytky klíčů, kterou bychom ale měli svěřit odborníkům. Potřebujeme jen znát značku a typ vozidla a také rok výroby, protože jednotlivé modely i od stejné značky mohou mít odlišné klíče.

Velké starosti kvůli malému poškození jsou zbytečné. Pokud už si klíče nedopatřením poškodíte, neodkládejte výměnu krytu nebo opravu klíčů dlouho.