Rakovina děložního čípku může potkat i vás. Prevence je důležitá

Rakovina děložního čípku je v České republice třetím nejčastějším rakovinovým onemocněním u žen. Nenechte to dojít tak daleko, začněte s prevencí.

Rakovina děložního čípku je velmi zákřeným onemocněním, na které na světě podle statistik zemře až 270 000 žen ročně. V České republice je to asi 300 žen ročně. Větším strašákem je tak už jenom rakovina prsu nebo tlustého střeva. Řada žen si však myslí, stejně jako v případě rakovinu prsu, že se to nemůže stát jim, proto oddalují kontrolu u lékaře. Nebuďte laxní ke svému zdraví a začněte s prevencí rakoviny děložního čípku dřív než bude pozdě.

 

Kolposkop odhalí i přednádorové bujení

Naprostým základem prevence jsou pravidelné prohlídky u gynekologa. V České republice mají dívky/ženy od 15 let věku ze zákona nárok jednou ročně na bezplatnou prohlídku. Prvotním viníkem rakoviny děložního čípku je z 99 % sice HPV, ale samotné nádorové bujení probíhá velmi dlouho, několik měsíců, proto je možné jej při pravidelných prohlídkách zachytit.

Lékař při preventivní gynekologické prohlídce prohlédne vaše děložní hrdlo a děložní čípek prostřednictvím kolposkopu. Kolposkop je speciální mikroskopického zařízení, díky kterému může odborník odhalit různá menší poranění, infekce, ale i přednádorové nebo nádorové bujení. Následně gynekolog provede odběr tkáně z děložního čípku i z poševního hrdla a pošle je na screening.

 

Očkování proti HPV

Virus HPV, který stojí za rakovinou děložního čípku způsobuje i jiné zdravotní problémy, například bradavičky v genitální oblasti – kondylomata. HPV viry ale způsobují například také rakovinu zevních pohlavních orgánů, dokonce penisu, nebo karcinom v oblasti hlavy a krku.

První vakcína proti nejzávažnějším typům viru HPV byla představena v roce 2006 od té doby se jí aplikovalo stovky milionu kusů. Nepovinné očkování proti HPV se zavedlo v roce 2012 také v České republice, a to pro dívky mezi třináctým a čtrnáctým rokem života. V roce 2017 se rozšířilo také na chlapce ve stejném věkovém rozmezí.

S HPV infekcí se za život setká asi 80 % populace. Většina lidí to ani neví, protože se s ní jejich tělo vyrovná bez příznaků. U někoho však infekce přetrvává a může dojít ke vzniku rakoviny nebo jiného onemocnění. Známe jsou například genitální bradavičky – kondylomata, které sice nejsou nebezpečné, ale těžko se jich člověk zbavuje.

 

Chráněný sex

Očkováním proti HPV viru však není prevencí proti všem typům HPV. Kromě toho se s očkováním začalo teprve nedávno a pokud se vás vakcinace ještě nedotkla, je třeba se chránit i jinak. Kvalitní ochranou stále zůstává prezervativ, a to především v případě, že máte více sexuálních partnerů nebo je často střídáte.

 

Dobrá životospráva

Jako téměř u každého onemocnění, i v případě rakoviny děložního čípku, záleží také na správné životosprávě. Riziko nádorového bujení podle odborníků zvyšuje především kouření. Určitým druhem prevence ale může být i stravování, některé potraviny například pomáhají držet v rovnováze hormon estrogen, jehož hladina je u některých žen nevyrovnaná. Mezi takové potraviny patří například celozrnné výrobky nebo soja. Pro ženy jsou také důležité živiny, jako vápník, železo nebo kyselina listová.

I při správné životosprávě však může dojít k problémům, proto dodržujte pravidelné prohlídky a při sebemenších problémech navštivte gynekologa.