Správa investičních bytů je práce na plný úvazek. Čemu se nevyhnete?

Koupě jednoho nebo více investičních bytů jako pojistka do budoucnosti se stále jeví jako jeden z nejbezpečnějších způsobů zhodnocení peněz. U koupě dané nemovitosti ovšem celý proces nekončí a je třeba počítat s tím, že samotná správa je časově náročná. Co vás v životě pronajímatele čeká a nemine?

 

Hledání nájemníků

Pravidelné inkasování nájemného je báječná představa. Stojí ovšem na jednom důležitém předpokladu, a to je obsazení nemovitosti stálými nájemníky, kteří budou pravidelně a bez průtah platit nájemné v plné výši. A přestože v současnosti poptávka převyšuje nabídku a zejména ve velkých městech si mohou majitelé nemovitostí mezi žadateli vybírat, ne vždy máte záruku, že vybraný zájemce o pronájem bude bezproblémový. Samotný proces výběru zároveň není otázkou pár dnů, ale opět je nutné počítat s nemalou časovou investicí. Často se tak může jevit, že je hledání nájemníků nekonečné a pokud navíc s nájemným počítáte do rodinného rozpočtu, může celá situace vyústit v nepříjemné finanční komplikace.

 

Opravy a údržba

Drobným opravám a pravidelné údržbě se nevyhnete jak u nemovitostí starších, tak u novostaveb. Ve smlouvě o pronájmu lze sice jasně stanovit, o jaké opravy se mají nájemníci starat sami a o jaké vy, nelze se však spoléhat na to, že tímto dodatkem opravám uniknete.

 

Nutná administrativa

Administrativní úkony spojené s pronajímáním bytu zcela určitě nekončí u podepsání smlouvy o pronájmu. Počítat je nutné s převodem plateb za energie, s pravidelným vyúčtováním, s vyřizováním pojištění nemovitosti či s tolik nenáviděným daňovým přiznáním. Lusknutím prstů se tak pronájem stává prací na plný úvazek, které je třeba se pravidelně věnovat.

 

Cesta profesionální správy nemovitosti

Profesionální správa nemovitosti se někomu může zdát jako vyhozené peníze za něco, co lze hravě zvládnout bez pomoci ostatních. Je si ale nutné uvědomit, že kvalitně a efektivně spravovaná nemovitost dokáže ve srovnání s vlastní správou zvýšit čistý zisk a vydělat si tak na sebe sama. „U správy nemovitosti si účtujeme 10 % z vybraného měsíčního nájemného. Čísla z předchozích let ovšem ukazují, že profesionální správou nemovitosti lze dosáhnout vyšší obsazenosti a tím pádem vyššího zisku. Vlastníkům nemovitostí se tak z dlouhodobého hlediska tato služba zaplatí sama, nemluvě o úspoře času a energie,“ říká David Novotný, majitel a jednatel nezávislé realitní společnosti Bohemian Estates International, která má více jak desetileté zkušenosti s nákupem, správou a prodejem nemovitosti. „V současnosti spravujeme více než 700 nemovitostí v České republice i v zahraničí, a to v celkové hodnotě 4 miliardy korun,“ upřesňuje Novotný.

A co vše správa nemovitosti od Bohemian Estates International zahrnuje? „Majiteli nemovitosti pomáháme už od samého počátku s hledáním nájemníků, u kterých jako jedni z mála na českém trhu prověřujeme bezdlužnost. Tím výrazně eliminujeme riziko neplatičů a tím pádem i výpadku pravidelného příjmu z nájemného. Staráme se však i o uzavírání smluv a o monitoring jejich vypršení, převádíme platby za energie na nájemníky a řešíme s nimi vyúčtování, zajišťujeme opravy, údržbu, komunikujeme s úřady a díky našim zkušenostem jsme schopni rychle a efektivně řešit nastalé nepříjemné situace. Majitel nemovitosti tak nemusí dělat prakticky vůbec nic, my se o vše postaráme,“ uzavírá David Novotný za Bohemian Estates.