Takhle probíhá výroba psích granulí

Češi jsou dlouhodobě považováni za národ pejskařů, přičemž momentálně nic nenasvědčuje tomu, že by se v příštích desetiletích měla dostavit nějaká zásadní změna. Právě z toho důvodu bychom se měli zaměřit na to, co našim čtyřnohým přátelům vlastně kupujeme. Strava vedle pohybu totiž patří mezi základní předpoklady pro zdravý životní styl nejen u lidí, ale také u psů. Nejlepší možností, jak porozumět psímu krmivu se vším všudy je vrátit se úplně na začátek až k samotné výrobě, jelikož technologie procesu má vliv na jejich vlastnosti.

 

Z hlediska historie

Za průkopníka krmení psů je obecně považován James Spratt. Jedná se o prvního člověka, který začal krmit psy suchým krmivem. V té době vyráběl potravu z obilí a hovězí krve. Ve 30. letech 20. století se pak taková výroba rozjela naplno i v průmyslových závodech, přičemž se takto vyrobené krmivo stalo veřejně populární. Nicméně vše zarazila Velká hospodářská krize a následně druhá světová válka, což lidem znemožnilo kupování kvalitního krmiva. Lidé začali používat nejrůznější náhražky až do 70. let onoho století, než se opět veřejnost navrátila ke kvalitnímu krmivu.

 

Druhy granulí podle výrobního procesu

K přepravě granulí se využívá potrubní systém, který celý proces velice zefektivňuje. Jeho montáž není nikterak složitá, jelikož rychlospojky do sebe zapadají snadno a přesně jako stavebnice. Celou soustavu následně umocňuje kvalitní těsnění, které zaručuje, že žádná suroviny nepřijde nazmar.

Prvním typem je takzvané extrudování granulí, kde jsou všechny složky smíchány a následně extrudovány teplotou přesahující bod varu, čímž dojde k vyhubení všech bakterií. Dalším typem výroby granulí je pečení.  V takovém případě se přísady rozdrtí a přidají do těsta, které se spolu s formou umístí do patřičné trouby.

Před výběrem krmiva si pořádně nastudujte, co vlastně vašemu pejskovi kupujete, a dopřejte mu tak kvalitní stravu.